Okul Mesaj Sistemi Neden Gerekli

Bir okul yöneticisi ancak ve ancak velilerle sağlıklı iletişimde olduğu sürece işine odaklanabilir. Çünkü veliler öğrencisinin okul durumu hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursa, okul yönetimini bir o kadar az rahatsız ederler.

Öğretmen, öğrenci ve veli üçlüsü şüphesiz eğitim sisteminin kemik kadrolarıdır. Bu üçünden biri işin içinde aktif olmazsa yapılan eğitimin kalitesi de düşer ve zarar görür. Öğretmen ve öğrenciyi ders saatleri ve okul sınırları içerisinde kontrol etmek, bu sayede eğitimin okuldaki kısmını organize etmek mümkündür. Fakat eğitim sadece okul sınırları içerisinde olmuyor. Siz ne kadar kaliteli eğitim verirseniz verin, öğrenci okuldan ayrıldıktan sonraki süreçte ailenin ve çevrenin etkisinde kalmaktadır. Bu etkinin %90 oranındaki kısmını aile doldurmaktadır.

Peki ailenin bu zamanı verimli geçirmesi için ne yapmalı? Tabii ki aileyle, özellikle öğrenciyle ilgilenebilecek sıfatıyla kayıtlı olan veliyle iletişimde olmak, öğrencinin durumu hakkında mümkün olduğunca doğru bilgileri ve isabetli önerileri ona bildirmek gerekir. Bu da herkesin bildiği üzere Toplu SMS ile mümkün ve Toplu SMS?i de sağlayan yapılar toplu mesaj sistemleri. Ama bu bir okul için yetersiz kalıyor, çünkü standart bir toplu mesaj sisteminin yapabilecekleri de sınırlıdır ve bunu kullanan bir okul bazı durumlarda ?keşke arasaydım, daha az yorulurdum? yorumu bile yapabilir?

İşte bu durumda işin içinden ancak bir okul mesaj sistemi ile çıkılabilir. Fakat bunun da ince detayları var. Çünkü okulların bu özel ihtiyacını fırsata çeviren bir çok firma, göz boyayacak 1-2 özellik adı ile piyasaya çıkıyor ve güvenlik başta olmak üzere bir çok konuda okul yöneticilerini daha zor durumlara sürüklüyor. Yani yine iş yöneticiye düşüyor ve ince eleyip sık dokuması gereken bir karar süreci ile doğru okul mesaj sistemini bulması gerekiyor.