Akıllı Tahtalar Ne Kadar Akıllı?

Okullarımızdaki tahtalar ne kadar Akıllı, ne kadar yerinde kullanılıyor veya kullandırılıyor. Sadece internet bağlantısının olması ve içerisinde işletim sistemi olması mı akıllı yapan bu cihazı?

Fatih Projesi ( Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi )kapsamında okullara kurulan etkileşimli ve internet bağlantılı tahtalara Akıllı Tahta diyoruz elbette. Ama bu tahtalar ne kadar Akıllı, ne kadar yerinde kullanılıyor veya kullandırılıyor, bu tartışılır.

Sadece internet bağlantısının olması ve içerisinde bir Windows işletim sistemi yüklü olması mı akıllı yapan bu cihazı? Tabii ki hayır! Bu teknoloji sınıflarımıza geldi ama olduğu gibi bırakmakla aklı başına gelmiyor. Teknolojinin olanaklarını kullanarak, çeşitli uygulamalar ile tahtayı zenginleştirerek, ihtiyaçlarımıza uygun ek yazılımlar kullanarak daha kapsamlı hale getirebileceğimiz, üstün özellikli bu tahtalar ancak bu şekilde gerçekten akıllı hale gelebilmektedir.

Bunun yanında öğrencilerin kontrolsüz bir şekilde tahtalarını kullanmalarını engellemek de gerekmektedir. Bunun için en basit yöntem bir USB aracılığıyla tahtaların kilidini açıp kapatmaydı. Ama bu USB içerisindeki yazılım artık herkesin elinde dolaştığı için bu yöntem artık güvenliğini yitirmiş durumda.

Mektep Yazılım bu konuya el atarak, yüksek güvenlikli ve yönetim katmanında daha fonksiyonel özellikler barındıran bir uygulama geliştirmiş ve Akıllı Tahtaların uzaktan yönetilmesine imkan tanımıştır. Tahtayı aynı zamanda bir Duyuru Paneli olarak kullandıran ve Öğretmenlere Yoklama aldırma özelliği olan bu yapı öğretmenlerin cep telefonlarına yüklenebilen ve ücretsiz olan uygulama üzerinden QRCode (Karekod) okutularak çalışabilmekte olup, yönetici tarafında ise, uzaktan tahtayı kilitleyip açabilen, gücünü kapatabilen, anlık duyurular gönderebilen özelliklerle kullanılabilmektedir.

Ayrıca sistem tamamen E-Okuldan anında aktarılabilen bilgilerle otomatik olarak yapılandırılmakta ve kurulum sonrası ek bir ayar yapmanıza gerek olmadan çalışabilmektedir. Öğretmenler tahtayı açtıklarında otomatikman sınıf öğrencileri önüne gelmekte ve ek bir seçim yapmasına gerek kalmamaktadır.